Dezynfekcja
Dezynfekcja – odkażanie powierzchni
Dezynfekcja to zabieg, polegający na maksymalnym zmniejszeniu ilości drobnoustrojów znajdujących się na danej powierzchni. Ostatnimi czasy wykonywana jest częściej niż zwykle. Powodem jest oczywiście trwająca epidemia koronawirusa, którego rozprzestrzenianiu się ma zapobiegać nie tylko noszenie maseczki i rękawiczek, ale także dezynfekcja.
Zabieg jest wykonywany w miejscach, gdzie istnieje podejrzenie występowania groźnych dla zdrowia bakterii, grzybów lub innych mikroorganizmów, a także wirusów. Warto zaznaczyć, iż dezynfekcja polega na odkażaniu powierzchni użytkowych oraz przedmiotów. Czasem jest mylona z antyseptyką, czyli odkażaniem ran powstałych na skórze. Zależnie od materiału, który poddaje się dezynfekcji, używa się innych metod i środków chemicznych.
Profesjonalna dezynfekcja – jakie metody są najlepsze?
Istnieje wiele metod, które pozwalają na usunięcie potencjalnie szkodliwych mikroorganizmów z powierzchni użytkowych. Profesjonalni usługodawcy korzystają przynajmniej z kilku rozwiązań – adekwatnych do warunków, jakie trzeba spełnić w przypadku danej powierzchni. Na przykładzie naszej firmy – PHU Intruz – możemy wyróżnić, na przykład:
Dezynfekcja ULV
Dezynfekcja ULV – metoda, polegająca na rozpyleniu w obrębie dezynfekowanego pomieszczania tzw. „zimnej mgły”. To nic innego, jak bardzo małe cząsteczki preparatu który jest rozpylany w pomieszczeniu za pomocą generatora ULV. Dzięki charakterystyce cząsteczek, których wielkość to ok. 30 mikronów, potrafią one dotrzeć nawet w najgłębsze zakamarki.
Dokładność, jaką zapewnia dezynfekcja ULV, pozwala na skuteczne odkażanie, np. linii produkcyjnych, chłodni, nadwozi samochodów przeznaczonych do transportowania żywności oraz innych, zamkniętych przestrzeni.
Na filmie praca generatora ULV.
Dezynfekcja ozonem
Dezynfekcja ozonem – tzw. „ozonowanie” – w zabiegu wykorzystywany jest ozon (O3), który cechuje się silnym oddziaływaniem antyseptycznym. Niewątpliwym atutem ozonowania jest jego uniwersalność. Radzi sobie świetnie zarówno z mikrobami, jak i z brzydkim zapachem. Poza tym, jest to mało inwazyjna metoda, która nie wymaga użycia wody do rozcieńczenia preparatu. Jedyną wadą dezynfekcji ozonem jest to, iż proces ten należy do czasochłonnych. Zabieg trwa dłużej, niż miałoby to miejsce w przypadku użycia środków chemicznych.
Film pokazujący pracę generatora ozonu o wydajności 20 g/h.
Dezodoryzacja
Wraz z dezynfekcją wykonuję też (w razie zaistnienia takiej potrzeby) neutralizację przykrych zapachów (dezodoryzacja). Usługa polega na rozpyleniu preparatów wchodzących w reakcję z gazami powstającymi w trakcie procesów gnilnych. Nieprzyjemny zapach jest neutralizowany także wspomnianym już ozonem, który skutecznie usuwa zapachy np. po pożarze, dymie papierosowym itp. Po ozonowaniu minimalny czas po jakim można wejść do pomieszczenia to trzy godziny od chwili zakończenia pracy generatora O3.